Pronađite hranu koja odgovara potrebama vašeg ljubimca
Pronađite hranu koja odgovara potrebama vašeg ljubimca
Pronađite hranu koja odgovara potrebama vašeg ljubimca
Kujice su u prosjeku gravidne 63 dana, nakon čega još nekoliko mjeseci nastavljaju dojiti. To je možda i najvažnije razdoblje u životu vašeg psa kad je u pitanju precizna ishrana. Kod kuja koje su skotne ili doje pothranjenost može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme i ugroziti zdravlje štenaca. (1) Upitajte svojeg veterinara o posebnim potrebama vašeg psa i na umu imajte sljedeće važne napomene u vezi s prehranom:
- Hrana bogata mastima psu će pomoći unijeti dovoljno kalorija za proizvodnju mlijeka i razvoj štenaca.
- Dobra probavljivost važna je za optimalan unos kalorija iz manjih količina hrane.
- Za proizvodnju majčina mlijeka i rast kostiju štenaca potrebno je više kalcija i fosfora.
- Visokoproteinska hrana doprinosi zdravu razvoju štenaca.
- DHA iz ribljeg ulja potrebna je za razvoj živčanog sustava.
Često postavljana pitanja u vezi sa skotnošću, dojenjem i bitnim nutrijentima
Što je probavljivost i zašto je važna?
Skotnim kujama i kujama koje doje potrebno je mnogo nutrijenata za razvoj štenaca, u čemu ključnu ulogu igra hrana visoke probavljivosti. S obzirom na manjak prostora u trbušnoj šupljini skotne kuje, važno je da iz svakog zalogaja dobije maksimalnu moguću količinu nutrijenata.
Zašto više energije i masti?
Skotne kuje i kuje koje doje iziskuju više energije iz hrane. Štoviše, te su količine i 4 do 8 puta veće nego u odraslih pasa koji ne doje. Povećan unos masti dio je precizno izbalansirane prehrane kojom se zadovoljavaju potrebe za energijom.
Čime hraniti kuju dok je skotna i dok doji?
Preporučujemo da joj dajete hranu posebno osmišljenu za nutritivne potrebe kuja koje su trudne ili doje. Ta hrana sadrži dostatne količine esencijalnih nutrijenata za potrebe vaše kuje i njezinih štenaca u razvoju. Vaš veterinar može vam preporučiti prikladnu hranu prema potrebama vašeg psa.
Postoje li kakva posebna uputstva za hranjenje kuje koja je skotna ili doji?
Skotnoj kujici valja davati količinu hrane predloženu na pakiranju, te joj davati hranu za štence dok štenci ne prestanu sisati. Pitajte veterinara biste li joj trebali ostaviti hranu dostupnu u svakom trenutku nakon što se štenci okote. To može pomoći naviknuti štence na uobičajenu hranu, a vi ćete biti mirni, znajući da njihova majka dobiva svu potrebnu energiju.
Kada štencima početi davati normalnu hranu?
Većina štenaca počinje jesti čvrstu hranu s 3 do 4 tjedna starosti. Njihova bi majka dotad već trebala jesti hranu za štence jer joj je ona potrebna u kasnijim stadijima gravidnosti te za proizvodnju mlijeka. Pitajte veterinara vrijedi li to i u vašem slučaju i koja je hrana pogodna za odvikavanje od sisanja. Omekšajte keksiće s malo tople vode, ponudite im razrijeđenu hranu za štence ili napravite kašu, na taj ćete im način pomoći u prelasku s mlijeka na čvrstu hranu. Prelazak na krutu hranu trebao bi biti dovršen sa 6 do 7 godina starosti. (2)
Kada otići veterinaru?
Tijekom gravidnosti i razdoblja dojenja redovito posjećujte veterinara kako biste bili sigurni da je majka u dobrom stanju i da dobiva sve potrebne nutrijente. Važno je dogovoriti točan raspored pregleda kako bi veterinar ustanovio koliko je često potrebno pregledavati psa tijekom gravidnosti i štence nakon okota.
Započnite s brigom o štencima kako treba.
Bilježenje težine, razvoja i aktivnosti štenaca svakih 1 do 2 dana može doprinijeti veterinarskim procjenama tijekom prve godine života. (2)
1. Klinička prehrana malih životinja, 4. izdanje. Normalni psi; Gravidnost u pasa; str. 238
2. Klinička prehrana malih životinja, 4. izdanje. Psi u razvoju: Period odvikavanja od sisanja; str. 247
Recenzenti: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i Dr. Emma Milne BVSc FRCVS