Kako se nositi s anksioznošću zbog razdvojenosti pri povratku na posao i u školu

Objavio/la
min čitanja

Pronađite hranu koja odgovara potrebama vašeg ljubimca

Pronađite hranu koja odgovara potrebama vašeg ljubimca

Pronađite hranu koja odgovara potrebama vašeg ljubimca

Nakon tjedana i mjeseci provedenih kod kuće tijekom lockdowna, povratak na posao ili u školu može biti težak kako vama tako i vašem ljubimcu. Vaš je krzneni prijatelj vjerojatno uživao u više maženja, više igranja, pa možda čak i više poslastica!

Ako znate kako ublažiti anksioznost kod svojeg kućnog ljubimca ova tranzicija može biti lakša, osobito ako ste duže vrijeme bili u karanteni ili radili od kuće. Čak i najsamostalnija mačka ili pas doživljava određeni stres dok vas nema, samo to možda dobro prikrivaju. Donosimo vam pet savjeta kako ostaviti svojeg psa sama kod kuće i pomoći svojoj mački nositi se s vašim povratkom na posao ili u školu.

1. Uspostavite novi raspored

Nakon što saznate kad se vraćate na posao i počinjete sa svojom starom rutinom, korisno je uspostaviti novu rutinu za vašeg ljubimca prije nego što opet počnete redovito izostajati. Time ćete svojem ljubimcu olakšati ublažiti anksioznost zbog razdvojenosti i oboje ćete imati vremena prilagoditi se vašem novom rasporedu. I vi ćete morati ponovo naučiti izbivati iz kuće na duže periode!

Za početak, pokušajte s pokojim "lažnim" odlaskom i dolaskom. Započnite svoju "oproštajnu" rutinu: navucite jaknu, uzmite kavu i ključeve, otvorite vrata. Pozdravite se sa svojim ljubimcem, izađite na hodnik na minutu ili otiđite staviti ruksak u auto, a zatim se vratite. Ovakvi kratki odlasci i dolasci vašem ljubimcu pokazuju da, kad izađete, to ne mora značiti da ćete izbivati na duže vrijeme.

Britanska Udruga savjetnika za ponašanje životinja kaže da različiti rasporedi psima pomažu nositi se s tranzicijom iz predvidljive u nepredvidljivu rutinu.

Naučite ih "očekivati neočekivano" na način da ih, primjerice, prvi put ostavite na minutu, pa na dvanaest minuta, pa na tri, tako da vaš ljubimac ne može predvidjeti koliko vas dugo neće biti. Ovo će pomoći umanjiti anksioznost koju vaš pas osjeća dok ste dugo na poslu.

2. Obuzdajte emocije

Kao roditelju svojeg ljubimca ovo će vam možda biti najteža promjena ponašanja. Kako je moguće ne napraviti veliku stvar od svakog svojeg odlaska i dolaska? Međutim, stručnjaci iz azila Battersea Dogs Home kažu da obasipanje ljubimca pažnjom u tim trenucima zapravo može dodatno pogoršati anksioznost zbog razdvojenosti.Preporučuju da odete što suptilnije i time svojem psu pokažete da je to normalno i da nema razloga za brigu.Isto tako preporučuju da pri dolasku uđete mirno i približite mu se nježno i staloženo. Žena u žutom džemperu grli svojeg žutog labradora na sivom kauču. Reagirati mlako kad nakon višesatne razdvojenosti ugledate svoju bebu možda zvuči kontraintuitivno, ali na taj način izbjeći ćete to da izljevi emocija odu u ekstreme.

Prijelaz iz mirnih sati samoće i čiste sreće zbog povratka svoje najdraže osobe tako će im biti lagodniji. Bez brige! Nakon 20 ili 30 minuta moći ćete se igrati sa svojim ljubimcem koliko god vam srce želi.

3. Novi raspored hranjenja

Bitan korak u ublažavanju anksioznosti zbog separacije je prilagodba rutine hranjenja. Kad ste često kod kuće lako se dogodi da svojem ljubimcu češće dajete hranu i poslastice. No što kad opet počnete izbivati?

S obzirom na to da su psi i mačke bića sklona navikama, nagle promjene u režimu hranjenja mogu nagomilati stres, pa ih stoga pokušajte postupno naviknuti na strukturirani uzorak. Psi se općenito hrane dvaput dnevno: jednom ujutro i jednom uvečer. Kod mačaka to ovisi o načinu hranjenja; mačke koje se same hrane neće iziskivati veće promjene, ako i uopće, ali one s rasporedom hranjenja hoće. Kao i kod svake promjene u prehrani, ovo je najbolje obaviti postupno. Sa svojim veterinarom porazgovarajte o načinima kako prilagoditi vremena hranjenja uz najmanji stres po ljubimca. Prije povratka na posao ili u školu, popišite sve što trebate imati priruci i nabavite potrebne zalihe.

Time ćete izbjeći trenutke u kojima u zadnji čas uzviknete: "Nemamo više hrane!", koji mogu prouzročiti dodatni stres.

4. Stvorite zonu komfora

Dok vas nema vaši će ljubimci tražiti mjesta na kojima se osjećaju sigurno.U posljednje ste vrijeme puno na kauču? Odličan savjet za ostavljanje psa samog kod kuće i ublažavanje anksioznosti zbog razdvojenosti jest ostaviti mu njegovo ugodno mjesto dok vas nema. Udruga PDSA preporučuje da svojem psu složite sigurno mjesto s pomoću kutije ili zatvaranjem prostora u tihom dijelu kuće, gdje ga ništa neće ometati. Napravite mu "pseću kućicu" od jastuka i deka, u nju stavite njegove omiljene igračke i poslastice i ostavite vrata otvorena, kako se ne bi osjećao zarobljeno.

Mačke se vole zavlačiti u uske, tamne prostore, bili njihovi vlasnici kod kuće ili ne.Ormarići i kutije izvrsne su, sigurne mačje tvrđave. Napravite im u njima udoban krevetić s pomoću deka, jastuka ili ručnika. Možete im ostaviti i džemper ili neki drugi odjevni predmet koji miriše na vas, tako da vaš krzneni prijatelj ima osjećaj da se mazi s vama!

Čovjek s bradom mazi se s mačkom.

5. Ostavite im sadržaje

Jedan od načina na koji se ljubimci rješavaju anksioznosti je destruktivno ponašanje.

Istraživači ponašanja životinja u Ujedinjenoj Kraljevini kažu da dosada, u kombinaciji s time što su sami doma, može izazvati takvo ponašanje kod spasa, ne samo zato što im nedostaju njihovi ljudi, već i zato što su frustrirani. Ta frustracija tjera ih da iskopaju i izgrizu sve što im je dostupno.Slično se ponašaju i mnoge mačke, a svoju frustraciju mogu iskaliti čak i na kauču svojih ljudi ili na roli WC-papira.

Najbolji način za suzbijanje dosade je to da im ostavite sadržaje koji će im zaokupiti pozornost dok vas nema. Osjećaj samoće vašem ljubimcu mogu ublažiti glazba i televizijski programi orijentirani na kućne ljubimce. Azil Battersea Dogs Home preporučuje da psima ostavite igračke koje će ih angažirati, poput njuškavca, loptica s poslasticama ili igara traženja. Time ćete im dati ventil za mentalnu energiju.Možete uzeti i bazenčić ili oveću kantu i ispuniti je lopticama!Svojoj mački možete dati posla hranidbenim zagonetkama koje će utažiti njihovu znatiželju, igračkama s mačjom metvicom, pa čak i aplikacijama za njihov lovački instinkt (obožavaju loviti elektroničke ribe).

I ljubimci i njihovi vlasnici u razdoblju prilagodbe moraju biti strpljivi. No uporabom najboljih metoda ublažavanja anksioznosti, paženjem na potrebe svojih krznenih prijatelja i iskazivanjem ljubavi prelazak na "normalan" raspored možete im znatno olakšati.

Biografija suradnice

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine Brovelli-O'Brien, Ph.D., autorica je, STEAM-edukatorica i predana mama svojih ljubimaca. Profesionalna je članica udruge Cat Writers' Association (CWA) i pisala je članke za vodeće tvrtke i organizacije u ovom području, uključujući What to Expect When You're Expecting i NIU STEM Read. Potražite je na Instagramu i Twitter @brovelliobrien

Vezani članci

Vezani proizvodi